Chránené heslom: Dotazník
10. februára 2022
Týždeň v lyžiarskom raji (foto + video)
13. februára 2022

Niekedy je to PAH…

Je ako zebra. Aj týmito slovami sa môžeme stretnúť pri opisovaní ochorenia nazývanom pľúcna artériová hypertenzia. Symptómy evokujú celú škálu rôznych ochorení, ktoré navádzajú na určenie nesprávnej diagnózy, ale pravda môže byť iná.  Pľúcna hypertenzia (PH) patrí medzi zriedkavé choroby a aj práve preto sme sa radi aktívne zúčastnili na prednáške a diskusii o nej. Na Slovensku sa na PAH lieči v súčasnosti 250 pacientov.

S radosťou sme dňa 9.2.2022 privítali možnosť stretnutia s Mgr. Ivetou Makovníkovou, predsedníčkou Združenia pacientov s pľúcnou hypertenziou,  na našej škole. V histórii našej školy je to už piate stretnutie, ktoré teraz prebiehalo online formou pomocou aplikácie Zoom. Spolu aj s ďalšími členmi Združenia, ktorí sami trpia týmto ochorením a sú po úspešnej transplantácii pľúc, nám priblížila prejavy, liečbu a život človeka s týmto ochorením.

Cieľom združenia(ZPPH) je informovať o vážnosti tejto choroby, zverejňovaní pacientskych príbehov, ako aj organizovanie spoločných výstupov na vrcholy SR, ktorého sa zúčastňujú pacienti, ale aj zdravotnícky personál za podpory známych športovcov.

Vypočuli sme tri zaujímavé príbehy pacientov, pri ktorých sme si uvedomili, že si máme vážiť chvíle, keď sme zdraví, keď tu môžeme byť a zažiť  a zvládať každodenné činnosti bez zadýchania. Vďaka vede a novým technológiám vzniká pre pacientov s PAH nádej, že v budúcnosti sa budú môcť transplantovať nielen orgány od darcov, ktorých je málo, ale aj z geneticky modifikovaných zvierat.

                                                                                                                                            Terézia Matúšková, III.B

Je ako zebra. Aj týmito slovami sa môžeme stretnúť pri opisovaní ochorenia nazývanom pľúcna artériová hypertenzia. Symptómy evokujú celú škálu rôznych ochorení, ktoré navádzajú na určenie nesprávnej diagnózy, ale pravda môže byť iná.  Pľúcna hypertenzia (PH) patrí medzi zriedkavé choroby a aj práve preto sme sa radi aktívne zúčastnili na prednáške a diskusii o nej. Na Slovensku sa na PAH lieči v súčasnosti 250 pacientov.

S radosťou sme dňa 9.2.2022 privítali možnosť stretnutia s Mgr. Ivetou Makovníkovou, predsedníčkou Združenia pacientov s pľúcnou hypertenziou,  na našej škole. V histórii našej školy je to už piate stretnutie, ktoré teraz prebiehalo online formou pomocou aplikácie Zoom. Spolu aj s ďalšími členmi Združenia, ktorí sami trpia týmto ochorením a sú po úspešnej transplantácii pľúc, nám priblížila prejavy, liečbu a život človeka s týmto ochorením.

Cieľom združenia(ZPPH) je informovať o vážnosti tejto choroby, zverejňovaní pacientskych príbehov, ako aj organizovanie spoločných výstupov na vrcholy SR, ktorého sa zúčastňujú pacienti, ale aj zdravotnícky personál za podpory známych športovcov.

Vypočuli sme tri zaujímavé príbehy pacientov, pri ktorých sme si uvedomili, že si máme vážiť chvíle, keď sme zdraví, keď tu môžeme byť a zažiť  a zvládať každodenné činnosti bez zadýchania. Vďaka vede a novým technológiám vzniká pre pacientov s PAH nádej, že v budúcnosti sa budú môcť transplantovať nielen orgány od darcov, ktorých je málo, ale aj z geneticky modifikovaných zvierat.

                                                                                                                                            Terézia Matúšková, III.B