„Challenge“
27. marca 2024
Deň Zeme
3. apríla 2024

Adrenalín bolo „cítiť vo vzduchu“

Napätie, rýchlosť, emócie, strach z nepoznaného, vedieť rýchlo a efektívne konať… Možno ste si už viackrát položili otázku: „Vedel by som správne zareagovať, ak by išlo o život? Nespanikáril by som?“ Na našej zdravotke sme si to mohli plnohodnotne vyskúšať. Konalo sa totiž školské kolo v poskytovaní prvej pomoci, dokonca s medzinárodnou účasťou. Okrem tímov druhákov, tretiakov, tiež tímu večernistov z našej školy, zabojovalo aj družstvo zo SZŠ Hradec Králové. Súťaže sa tak zúčastnilo celkovo rekordných 9 družstiev. Študenti museli  preukázať vedomosti a zručnosti  pri poskytovaní  prvej pomoci v rôznych situáciách – spolu na 6 stanovištiach.. Absolvovali sme, štyri praktické, jedno teoretické, kde nás čakal vedomostný test a tiež stanovište na test logiky plné hlavolamov.  Realisticky pripravené situácie preverili nie len naše zručnosti v poskytovaní prvej pomoci, ale potrebovali sme aj pevné nervy, aby sme to celé ustáli. V časovom limite sme si museli rozdeliť úlohy a zvládnuť ošetriť množstvo najrôznejších zranení: napríklad otvorenú  zlomeninu,  popáleniny, poranenie chrbtice, museli sme zastaviť veľké krvácanie, či pomôcť pri ťažkej dopravnej nehode, nehovoriac o oživovaní, kde sme tiež museli riadne zabrať. Naše družstvo v zložení Sandra BENČÍKOVÁ, Petronela MAZÚCHOVÁ, Maxim LIČKO obsadilo prvé miesto. Ešteže sme to zlato vyfúkli Češkám, ktoré si odniesli striebro a tretie skončili druháčky druháci v zložení Petra SKOKANOVÁ, Emília MICHÁLIKOVÁ, Tamara HRIŇOVÁ. Veľmi šikovní boli aj ostatní súťažiaci, ktorí dostali diplom za skvelý výkon. Fantastickú robotu odviedli naši maskéri pod vedením p. prof. Škorňovej a samozrejme figuranti, ktorí si pekne zahrali s našimi emóciami. Najvernejší herecký výkon podal Rudo Keleti a bol ocenený „záchranárskym Oskarom“. Ďakujeme za super zorganizovanú súťaž pod vedením PhDr. Kataríny Drugdovej, za skúsenosť a dobrý pocit, ktorý si odnášame na voľné dni veľkonočných prázdnin.